P?sp?vek 10 z? 2012 10:41

Návod na vymezení vulí u motoru Fiat

Návod na vymezení vulí u motoru Fiat s mechanickým zdvihátkem ventilu - Lacin 1.07.2008

Nejdříve je potřeba si vytvořit přípravky, se kterýma dokážeme vyměnit podložky ve zdvihátkách.
Přípravek č.1.: já jsem použil hlavový šroub z AR, který je vybroušený do zahnutého klínu tak, aby dokázal po zatlačení mezi zdvihátko a vačku zatlačit zdvihátko do hlavy, abych mohl vložit přípravek č.2. (obr. č. 1, 2, 3). V podstatě jde použít cokoliv, z čeho jde udělat takový zahnutý klín.
Přípravek č.2.: tady jsem použil čtvercový profil 7x7 mm, jeden konec jsem zahnul tak, aby mi vznikl cca 30 mm dlouhý konec, který jsem rozbouchal kladivem a vybrousil tak, aby vypadal jako na obrázkách. ? (obr. č.: 4, 5, 6, 7, 8). Každý si to asi musí doladit tak, aby mu to tam pasovalo a fungovalo a dobře se mu s tím pracovalo.
Na obrázku 9 jsou oba přípravky připravený k práci.

Postup:

Při měření a vymezování vůlí se postupuje takhle: nebudu popisovat odstrojení motoru – u turbomotorů je třeba sundat sací hadici vedoucí z IC, u Fire motorů se musí sundat box vzduchovýho filtru, atd. Prostě to zkrátím:

1.sundat ventildekl

2.zařadit pětku, nebo šestku, odbrzdit

3.posunováním auta si nastavit si palec vačky tak, aby směroval nahoru a ventil nebyl ve zdvihu

4.změřit vůli mezi vačkou a podložkou na zdvihátku (obr. č. 10)

Předpokládejme, že vůle nevyhovují vůlím předepsaným výrobcem. Postupujeme bodem 5

5.vezmu přípravek č.1 a zatlačím ho mezi zdvihátko a vačku, tím zamáčknu zdvihátko do hlavy a otevře se tím ventil. Souběžně s tím je potřeba vložit přípravek č.2 tak, aby bylo zdvihátko zajištený v zamáčknuté poloze, abychom pak mohli vytáhnout podložku. (obr. č.12, 13). Musím myslet na to, abych měl dobře přístupnou drážku na zdvihátku, pomocí které budu vyndávat podložku.

6.je dobrý si ještě udělat tzv. pichlák, abychom si pomohli trochu přizvednout podložku ze zdvihátka. (obr. 14, 15)

7.na vypáčení podložky já používám špičatý kleštičky – jsou dostatečně tvrdý a pěkně se vlezou do té drážky (obr. 16, 17, 18, 19). Na obrázku 19 je vidět, že zdvihátko je pořád šprajclý přípravkem č.2.

8.na spodní straně podložky je vidět napsaná tloušťka (obr. 20). Někdy tam napsaná být nemusí z jednoho prostého důvodu – nějaký ichtyl dal podložku nápisem nahoru a označení tloušťky se obrousilo od vačky.

9.no a teď si podle vůlí vydedukovat, jakou podložku potřebuju, takovou koupím a dám zpátky. ? Hlavně doporučuju před vložením podložky do zdvihátka ji pomatlat olejem.

10.Toť vše. Takhle se postupuje u všech ventilů.

Velikost vůlí je u většiny fiaťáckých benzínových OHC motorů:

sání 0,45 ? 0,05 mm
výfuk 0,50 ? 0,05 mm

© 2008 by Lacin pro ItalianCars.org
P?lohy
20.jpg
20
19.jpg
19
18.jpg
18
17.jpg