P?sp?vek 25 ?j 2012 14:15

Podsvětlení budíků Fiat Uno (by MAP)

autor článku: auto_petr@volny.cz

:Ala Audi ,VW
Asi každý viděl, podsvětlené přístroje, jako má VW nebo Audi. Je to docela hezké a Uno to bohužel má vyřešeno trochu jinak … přemýšlel jsem jak toho taky docílit na podobné urovni jako to mají oni. Pokud otevřete přistroje z Golfa, zjistíte, že to mají rozvedené diodama obehnané plastem aby to svítilo tak jak má. Doma si asi težko budete vyrábět plasty a specialní průsvitné folie. Na podsvětlené ručičky jsem nepřišel, jelikož je to dělane trochu jinak než to přistroje z Una dovolují. Punto to má zase dělané tak, že mají specialní plast, který vodí světlo na každé straně je natvarovaný do takové čočky a tím pádem rozvádí světlo po celé ploše… A to doma budete těžko vytvářet…

--------------------------------------------------------------------------------

celkový pohled
Postup:
Jak jsem postupoval … Nejdříve jsem vyřezal podklad pro přístroje, podle původních přístrojů … (jsou uloženy jako soubor, tak se s tím už nemusíte kreslit).Jako nejlepší mi přišlo použít třeba obal od CD (průhledná strana), protože je to zrovna ta síla která je potřeba, dále jsem si nakreslil vlastní přístoje (opět ke stažení níže), a nechal jsem si je vyříznout v design centru (tam kde dělají s folii a lepí reklamy). Následně jsem vyříznutou folii vytrhal, aby mi zbyly jen ty časti, které chci aby svítily.Nejlepší bude asi černá matná folie. A teď to nejdůležitější podklad pod folii jsem dal na papír, který rozvede světlo… Takže ještě znova – na vyříznuty obal od Cd nalepím papír a na papír vyříznutou folii. A tak podobně pokračujeme i na budíku číslo dvě.
celkovypohled.gif

--------------------------------------------------------------------------------

Podsvícení:
Tak a máme půlku za sebou …

Ted jak to podsvítít ? Máme na výběr dva druhy podsvícení. A to nechám na každém jak to zvolí, já jsem postupoval takto: Podsvětlení jsem vyrobil, z 12V žárovek podle tvaru jsem je pospájel a narovnal pod číslice, aby svítily všechny stejně. (vyrobený podklad opět v souboru). Nebo možnost číslo dvě, vyrobit podsvícení z diod, hodně jsem experimentoval, jsou druhy diod, které se vůbec nehodí pro podsvětlení, ty málo výkoné, až po ty které svítí dost. Rozhodně je důležité, aby svítily všude stejně, pokud by jsme chtěli použít třeba modré, kde jeden kus stojí od 30kč do 130kč, berte to, že se musí použít až 30 diod !!! pro dokonalé podsvětlení !!! A to je finančné neunosné, proto bych zvolil diody červené, které jsou levnější !

Elektrické zapojení:
Pokud chcete, aby vám žárovičky svítily „tak akorát“ nemůžete je zapojit rovnou na 12 V a hotovo ! Je důležité regulovat jas žárovek !!! A k tomu jsem opět vymyslel zapojeníčko, jednoduché, aby to zvládnul každý. Pomocí stabilizátoru 7805 (1A) kde potenciometrem regulujeme proti zemi výstupní napětí a tím získáváme jas žárovek , po úpravě na 2V i diod.
7805elek.gif
7805elek.gif (2.97 KiB) Zobrazeno 781 krt

!!! Důležite !!!

Pokud to přeženete s jasem (plných 12V) tak vám žárovky vypálí díru do plastu !!! Takže opatrně !!! Sice by to pekně svítilo, ale jak dlouho … Nezapomeňte na to, že se stabilizátor který musí být 1A musí chladit !!! (chladič s PC – 486, nebo k přímo 7805)

elektrické schéma

Cena a potřebné vybavení:

- Obal od Cd – každy snad má spatný obal, který zde užije (2x10Kč)
- Papír – Samolepka z papírnictví (do 20Kč)
- Folie – tak podle ceny folie (do 100kč)
- Žárovky – 7 rychloměr + 8 otáčkoměr (1ks tak 5kč)
- Stabilizátor + trimr – 50kč
- Chladič – 50Kč
- Pájka, cín, kalafuna, kus kabelu cca 2hodiny práce…

Tak asi do 300Kč se vejdete.

Předlohy ke stáhnutí (COREL):
- celkový pohled
- pod otáčkoměr
- tvar CD