P?sp?vek 16 z? 2012 09:33

Uno a vzduchové filtry - Pro všechny vozy s váhou vzduchu

(by Duke) 27.10.2002

Původní filtr:

- papírová vložka umístěná v uzavřeném prostoru kovového kastlíku
- cena kolem 350Kč
- životnost 5.000 - 10.000km - záleží na mnoha okolnostech

1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------

Sportovní filtr:
filtr02.jpg

- vložka místo původního, nebo kit přímého sání z bavlněné látky
- cena od 1200 - 2800Kč podle výrobce a typu
- životnost více než 100.000km

--------------------------------------------------------------------------------

Při zhodnocení už jenom těchto parametrů nám vychází, že se vyplatí koupit sportovní fitr místo původního papírového už jenom z důvodu daleko delší životnosti (ta záleží na "údržbě" sportovního filtru - měl by se jednou za 10.000km nebo jednou za 6 měsíců vyčistit podle návodu). V druhém ohledu se projeví na provozních vlastnostech motoru, a to hlavně lepším náběhem do otáček a mírně vyšším výkonem motoru (udáváno cca 4HP).

A jak jsem postupoval já?
filtr04.jpg

Po shlédnutí nabídek různých výrobců sportovních filtrů jsem se rozhodl si pořídit kit přímého sání od firmy Green (označení UNI v. B360), který má velice příznivou cenu - 1350kč, což je dokonce levnější než vložka místo původního filtru od téhož výrobce. Cena je malá díky nulové potřebě dalších přídavných trubek a hadic, protože doporučená montáž je přímo na měřič průtoku vzduchu.

Jak filtr došel, tak jsem ho podle doporučení výrobce namontoval na předem vybrané místo, pohled pod kapotu byl velice pěkný, filtr celené barvy s chromovaným čelem se v mot. prostoru velice pěkně vyjímal. Už jsem se těšil jak to pojede. To jsem stihl vyzkoušet až příští týden - z jízdy jsem měl vcelku smíšené pocity: auto šlo velice pěkně do otáček, ale pak najednou cuk, cuk a zase jelo ok, při pádu otáček na volnoběh se někdy stalo, že motor zhasnul. Při vytočení motoru do vyšších otáček byl vidět při jízdě za autem mírný čoud.

Tento stav byl docela neúnosný, jal jsem se s tím něco dělat. Myslel jsem si, že bude potřeba seřídit obsah CO + bohatost směsi a volnoběh. To se také stalo, motor šel do otáček daleko lépe, čoudivost při vytočení motoru do vyšších otáček byla téměř fuč - už nebyla vidět ve zpětným zrcátku. Jediné co se úplně stoprocentně nepodařilo odstranit bylo lítání klapky v měřiči průtoku vzduchu.

Mechanik v servisu měl dojem, že bude vadný samotný měřič, což jsem mohl vyzkoušet, protože jeden měřič náhodou doma mám (jednou jsem byl u jednoho staršího pána (tak 60 let) který měl dvě turbíny a jednu rozprodával na náhradní díly pro pár věcí, no a když házel velice příjemné ceny - opravdu symbolické, litoval jsem, že tam jsem svou turbínou, do které se jich moc nevešlo). Bohužel výměna měřiče nic nepřinesla, stále stejný stav, nezbylo než trochu více zapřemýšlet za asistence mého táty. Jedinou věc na kterou jsme přišly byla, jestli všechny ty trubky od původního filtru k měřiči nejsou jako taková uklidňovací komora pro vlastní měřící klapku.

Pak už jen chtělo trochu měřit, řezat, svářet, lakovat a sání bylo na světě. Po vyzkoušení auta bylo vše OK, spadl mi obrovský kámen ze srdce, pak už jen stačilo znovu nastavit obsah CO a volnoběh a turbína jezdí tak jak má.

Veškeré práce vysvětlí fotky (doufám), umístění bylo voleno s ohledem na prostor za světlem, do kterého s v budoucí době umístí jiný klakson. Nakonec ještě upravím hadičky vedoucí nad krytem rozvodového řemene.
P?lohy
filtr07.jpg
filtr06.jpg
filtr05.jpg