P?sp?vek 25 ?j 2012 14:36

VLV system (dodatečné vstřikování liho-vodní směsi)

VLV systém je dodatačné vstřikování směsi vody s lihem. Přináší znatelný nárůst výkonu a točivého momentu a zároveň méně namáhá motor díky nižšímu tepelnému zatížení. Zdůrazňuji, že tato úprava má smysl pouze ve spojení s úpravou maximálního plnícího tlaku turbodmýchadla (zde jeden ze způsobů).

Co je potřeba:

Jádrem systému je sběrné potrubí s integrovanou přívodní tryskou.. Dále je potřeba nádoba zásobníku ostříkovačů stěračů a také čerpadlo s tlakem alespoň 5 barů. K tomu je nejvhodnější benzínové čerpadlo z různých modelů Fiatů.
waes1b.jpg
waes2b.jpg


--------------------------------------------------------------------------------

Postup montáže:

Potrubí, které vede svisle nahoru z intercooleru do škrtící klapky je potřeba dolů o 6-7 cm zkrátit. Tryska se spojí s tímto potrubím. K tomu je potřeba původní hadici uřezat a udělat z ní spojovací mezikus. K tomu aby se mohla spojit tryska se sběrným sacím potrubím je potřeba ještě hadice s vnitřním průměrem 60 mm, která bude sloužit jako spojení. Čerpadlo je řízeno spínačem tlaku turba.

Jak to funguje:

Od určitého tlaku (u 1,4 turbo od 0,8baru) sepne spínač tlaku turba na sběrném sacím potrubí a spustí tím čerpadlo VLV systému. Tím se při vyšším tlaku vstříkne dodatečně směs vody a lihu. To způsobí lepší spalování a také snížení teploty ve spalovacím prostoru. Směs se skládá z 30% lihu a 70% destilované vody.
waes3b.jpg
waes4b.jpg


--------------------------------------------------------------------------------


Další informace:

Tyto systémy byly použity poprvé během 2. světové války v německých stíhačkách Messerschmitt ME109. V 80. letech se používaly také ve vozech formule 1, které byly v té době nejčastější přeplňované. A v 90. letech se začaly používat také v některých vozech Rally a některých cestovních speciálech.
waes5b.jpg
waes6b.jpg


Hlavní problém spalovacího motoru je jeho tepelné namáhání. Pokud je překročena určitá teplota, vzniká nekontrolované spalování. Toto tzv. klepání vede k úbytku výkonu a následně k poškození motoru. U přeplňovaných motoru je tento problém častější, protože díky kompresi a přenosu tepla výfukových plynů se nasávaný vzduch značně ohřívá. Následné ochlazování mezichladičem vzduchu (intercoolerem) je však omezena jeho velikostí a teplotou proudícího vzduchu. Proto se v případě zvyšování plnícího tlaku musí v některých případech použít VLV systém. Platí pravidlo, že čím vyšší je teplota nasávaného vzduchu, tím více se musí dodatečně vstřikovat směs vody a lihu.

(by Oilman) Článek je převzat z německého serveru: http://www.fiat-uno-forever.de