P?sp?vek 25 ?j 2012 14:26

Výmina manžety poloosy na Unu - © GreatJard

Demontáž poloosy je naprosto jednoduchá. Základem je povolit matici na kole, k tomu je zapotřebí celkem dost velká páka a pevný nástrčkový klíč č. 30 nebo 32 (záleží na tom, co tam máte), z toho důvodu je lepší nechat auto na zemi se zařazenou rychlostí a nezvedat. Po povolení matice se auto zvedne a sundá kolo klasickým způsobem, který doufám zvládne každý z nás... :-) Jelikož jsem měl ještě nějakou práci s tlumiči (měnil jsem dorazy), tak jsem sundal i tlumiče s pružinama, pak se zase s poloosou lépe manipuluje, ale není to nezbytně nutné (obr. 1).
1a.jpg

--------------------------------------------------------------------------------

No, pak začíná drbačka, protože je potřeba povolit na poloose imbusy u převodovky (tušim že to sou 6ky). Po povolení imbusů poloosa už na ničem nedrží (obr.2).
2a.jpg

--------------------------------------------------------------------------------

Další část práce se odehrává v dílně ve svěráku, kam poloosu upneme. Odstřihnem staré sponky a sundáme manžetu (obr. 3).
3a.jpg
Kloub můžeme sundat dvěma způsoby, záleží jaký typ máme. První typ je ten, kde poloosa drží na kloubu pomocí sengrovky. Ta by měla být vidět po očištění vazelíny na vnitřní straně kloubu u poloosy. Pokud tam je, stačí ji sundat špičatými kleštěmi a kloub vysunout. Druhý typ (třeba ten co mám já) je ten, kdy je potřeba násilí, protože je poloosa přichycena pérkem uvnitř kloubu. Poklepáním na kloub směrem od poloosy (pozor, pouze po obvodu, ne po kuličkách :-) ) by měl kloub vyjet, někdy je potřeba hrubší násilí a větší rány.

Po oddělení (obr. 4)
4a.jpg
stáhneme z poloosy starou manžetu a natáhneme novou. Používejte pokud možno originál, není drahá cca 150,-/ks, nebo i replika cca 80,-/ks ale hlavně ne nějaké náhrady z Favorita a podobných shitů. ( Mě je namontovali loni v srpnu v servise a ještě machrovali jak ušetřili, načež mě stáhli o dva litry s tím, že si s tím hráli 5 hodin - já to zvládl za dvě hodiny a to jsem pracoval na zemi na dvoře - a manžety po dvou měsících popraskaly a byly tím pádem v prdeli.)

Tak, když máme kloub s poloosou odděleny, očistíme od ztvrdlé vazelíny a připravíme novou (pozor používat jen spec. černou vazelínu do kloubů). Vazelínu cca 90g (jedno balení) natlačíme středovou dírou do kloubu (obr. 5)
5a.jpg
, pokud možno všechnu. Potom při opětovném nasazování na poloosu musí vazelína vylézat okolo kuliček ven, tak se všechno pěkně promaže. Před zpětným nasazením je dobré pérko na tisícihranu poloosy scvaknout kleštěmi, aby nemělo při nasazování takový odpor. Pokud zajišťujete sengrovkou, tak není problém.

Kloub nasadíme zpět na poloosu, na obvod natáhneme manžetu a zajistíme novými sponkami (obr. 6).
6a.jpg
Tím je všechno hotovo, stačí jen namontovat opačným postupem poloosu zpět na auto...

Dá se říct, že stejným postupem se dá vyměnit i manžeta u převodovky, proto to nepopisuju. Já jsem je třeba ani neměnil, protože ty moje jsou zatím v naprostém pořádku. Chce to překontrolovat.

Omlouvám se, ale některé fotky jsou rozmazané... digitál chce občas pevnou ruku :-)

(by GJ