home | akce | technika | tlachání | bazar | projekty | články | odkazy

Záměna svodů Punto 1.6 za GT

Úpravy motorů a vše kolem motorů

P?sp?vky: 23

Registrovn: 24 ?er 2013 18:43

P?sp?vek 24 ?er 2014 16:21

Záměna svodů Punto 1.6 za GT

Originál svody z 1.6 jsou litina, a postupem 4-2-1, GT taky litina, akorát další plochy pro chlazení, ale postup 4-1 na downpipe k turbu (přirubu bych udělal), montovací otvory na hlavu by měly teoreticky sedět, stane se nějaký zásádní rozdíl ve změně charakteristiky výkonu? Jde mi o nerezový svody, na GT se jakštakš dají sehnat, na 1.6 bych musel nechat vyrobit, tak co by bylo lepší?

Potřebuju snížit teplotu v motorovým prostoru, kvůli úpravám co na něm jsou je tam dosti horko, takže to potřebuju omotat termopáskou, ale tady sem se dočetl, že když se litina omotá, tak popraská.

P?sp?vky: 105

Registrovn: 06 led 2013 11:32

P?sp?vek 25 ?er 2014 15:43

Re: Záměna svodů Punto 1.6 za GT

jakejkoliv dostupnej svod pro GT je nevhodnej pro atmosferu... za ty samý peníze co seženeš svod na GT máš laděnej svod, ne 1.6 tak jak by měl pro NA benzín vypadat...

P?sp?vek 26 ?er 2014 08:01

Takže je nejlepší se na GT svody vykašlat a udělat rozměrově co možná nejlíp podle svodů origo 1.6?

P?sp?vek 26 ?er 2014 17:19

ano i ne... pokud nemáš žádný radikální úpravy tak stačí:
1)spasovat litinovej svod k hlavě (zvětšit díry na průměr kanálů v hlavě co to jde..)
2) spasovat průměr svodu k "downpipe" 2-1...

- to samotný motor dost často oživí a je mnohokrát potvrzeno, že do dobypokud neřešíš brutální vačku toto bohatě stačí, protže celková délka svodu je celkem přijatelná a spoj 4-2 páruje válce ve správném pořadí... než nějaký zbytečný, krátký 4-1 (správná délka 4-1 se tam nemá šanci ani vejít..)udělaný jen pro zisk to radši upravit serii jak jsme popsal..

co máš na motoru za úpravy, že si myslíš že máš v motoráku dost teplo? příčin velkejch teplot může bejt víc než dost

- blbě naladěno
- blbě naladěno vzhledem k použitému palivu
- špunt ve vejfuku
- prehistorickej chladič s nánosama minerálních usazenin, který proplachem neodstraníš...
atd...

P?sp?vek 26 ?er 2014 19:11

Ok, chladič to není určitě ani žádná další z možných špatných věcí, motor komplet po GO, snížená hlava, vačka 280°, podložený ventilový pružiny, kanály spasovaný všechny, saání-hlava, hlava-výfuk, svod 2-1. Výfuk přes kat, kterej není sesypanej, přes rezonátor až k plnoprůchozímu tlumiči na konci, všechno v 50mm trubkách. ECU upravená na předstih a přidána lehce větší dávka paliva od 4tis. otáček výš.

P?sp?vek 27 ?er 2014 23:09

ta ecu byla laděná jak.. jen tak od stolu se řeklo tady se přidá, nebo někdo něco měřil...

připomíná mi to problémy v prvopočátcích ladění favorita, kterýho neuchladily ani 2 chladiče..problém byl předstih a velikost antidetonační štěrbiny...

tomu chladiči můžeš věřit? jak víš že je OK...? pokud není novej, tak byhc mu zrovna nevěřil... i když zvenčí vypadá naprosto jak novej..

P?sp?vek 29 ?er 2014 15:32

Nechápu tvoje dotazy. motor je naladěn dobře, jednotka má mapu z prověřený jednotky která byla už dřív v několika autech, chladiči věřím, stejně jako celýmu motoru a potažmu celýmu autu. já nemám problém s uchlazením motoru, já mám problém, že je pod kapotou moc hicna. a to je tím, že sou svody prostě horký. a ještě k tomu sou svody vzadu, ne vpředu, takže k nim nejde žádnej vzduch. šlo mi pouze o to, jak ty svody vyřešit a ne o to, proč tam to teplo je..
U?ivatelsk avatar

Člen klubu

P?sp?vky: 2446

Registrovn: 20 pro 2007 00:40

Bydli?t?: nedaleko Velkého Meziříčí

P?sp?vek 29 ?er 2014 17:29

co to je "moc hicna"? Loupe se ti kapota a taví káble? Pod kapotou je vždycky žhavka a pokud to nedělá nějaký potíže s chlazením nebo s teplotou nasávaného vzduchu nebo že by to něco upeklo tak asi nemá moc smysl to nějak komplikovaně řešit. Anebo když už tak sehnat nebo udělat solidní svody jak mají na atmo motor být, ať už to stojí za to.
Barevnej?! To je rasýzmus!!!

P?sp?vky: 164

Registrovn: 11 ?j 2012 22:11

P?sp?vek 29 ?er 2014 19:45

hele ja bych honzu zrovna nepodcenoval a bral si jeho rady k srdci,mysli to dobre,ale dal jsi malo info o motoru.atmosfera je celkem alchymie na vejfuk...pokud chces snad "fungujici" svody tak skus oslovit p. Doupovce. cena svodu cca 10tis. co jsou jeste jaks taks dobry svody tak p. Krejbich, p. Grabiec...

P?sp?vek 29 ?er 2014 20:35

pokud ti je o to snížit teplotu pod kapotou tak udělej násos či výdech a uprav kryt pod motorem aby fungoval jako difuzor.(případně ještě můžeš odklonit část horkýho vzduchu zpoza chladiče hned pod auto..).... trubkový svody situaci mohou zachránit pouze když je omotáš, ale pak počítej s tím že v 90% případů budou dříve či později praskat a stejně tam budeš mít hic co vydává samotnej motor.. a to není taky nezanedbatelný..

teplo tam bude vždy, vejfukový plyny při kudle maj 900°C...jejich omotání řeším jen na problémovejch místech pro servis, kdy hrozí popálení..

P?sp?vek 29 ?er 2014 21:29

honzo a pasku nepouzivas u celejch fe/nerezovejch svodech? nekdo tvrdi ze je lepsi omotat cely svody kvuli stalosti teploty vyfukovych plynu a tim i jeji rychlosti...co si tom myslis?

P?sp?vek 30 ?er 2014 08:04

Já nikoho nepodceňuji, to ani nechci, khor když ani nevim o koho jde. S tím, že potřebuju snížit teplotu, je kvůli teplotě, která moc zahřívá sání, takže filtr co mám vyvedenej do nárazníku nemá až takovej moc smysl, protože se sání od výfuku zahřívá vlastně už od počátku. násos na kapotě dělat nemůžu, jedná se o soutěžní auto, který je už celý zahlazený a v laku. kryt pod motorem je právě upraven i vzhledem ke tvaru nárazníku, tak aby teplej vzduch z podkapoty vysával a posouval pod autem.
Teplota pod kapotou je, ze strany od výfuku už se mi párkrát roztekla bandáž na kabelech, to sem zatim vyřešil přesunutím příslušného svazku dál od nejteplejšího místa.
S těmi svody sem se tady na fóru právě dočetl, že když omotám litinu tak popraská, a když tam budou obyč trubkový svody tak se taky začnou loupat, ale že když budou svody z nerezu a omotají se, tak to že nic neudělá.
při kudle 900°C takže jenom pro info, když jedu po dálnici svojim tempem 100-115km/h, tak motor točí okolo 3500ot./min. ve 120km/h je to přesně 4tis. otáček.

P?sp?vek 30 ?er 2014 09:14

ono uprimne meril jsi teploty vzduchu co ti jde do filtru? pokud mas atmosferu tak tam nejsou zas takovy rapidni zmeny na AFR, je to spis skoro zanedbatelny.
U?ivatelsk avatar

Člen klubu

P?sp?vek 30 ?er 2014 15:21

když se řekne "soutěžní auto" tak já si představím rally ale podle toho že je "celý zahlazený" to asi nebude ono. Tipuju že myslíš tuningový vzhledový soutěže. Nárazník, maska, plasty atd. Než budem pokračovat dál, jseš si jistej že změnama vzhledu nedošlo k omezení odvětrávání motorového prostoru? Když vidím některý ty tuningový kreace tak často moc nechápu kudy jde vzduch do chladiče. A chtít tomu ještě zvedat výkon mi nepřijde nejlepší nápad. A pokud se ti to peče když jedeš svým tempem 120 kmh tak je něco špatně.

P?sp?vek 30 ?er 2014 15:48

teplota vzduchu nemá ani tak vliv na AFR, ale na předstih... a sklony k detonacím. řj samozřejmě na základě korekcí může předstih v závislosti na teplotě vzduchu sundat (tím snížit výkon, ale předejít poškození motoru vlivem detonací..bohužel je toto upravenej motor a ten má sklony jinačí než serie - ze kteýr je pravděpodobně jednotka byť s upravenou mapou, ale korekcí předstihu na kteoru nikdo nešáh)

navíc jednotka z jednoho motoru sice jezdit na druhým může, jak ale víš, že máš správný AFR a předstih? to jsou 2 klíčový prvky co ti vejfuk rozpálej do červena... ono to sice nějak jede, ale když nic neměříš, tak nevíš jak na tom jsi a spíš řešíš blbosti kolem...jak "zoptimalizovat" běh motoru bez pořízení adekvátní jednotky/odladění SW k danému motoru

předstih o 5° vedle (kratší) už může znamenat svody do červena tam, kde by za normálních okolností byly ještě "černý" - u takto upravenýho motoru jedoucího na "nějakou" seriovou jednotku s chipem to není problém... vačka a jí způsobený tlakový rázy nutěj motor jet spíš v oblastech mapy kolem atmosferickýho tlaku -kde je předstih o pár stupňů kratší.. a to i v režimech "klidné" jízdy...kdy normální motor má vakum o dost vyšší a tím i předstih...směs (relativně velmi pohatá, vzhledem k signálům co dostává řj přes MAP senzor) pak nedohořívá ve válci ale až při výfukovém cyklu...
k teplotě.. těch 900° je opravdu extrém..dobře upravenej astamtik je spíš níž, v klidovým režimu (tj šolichání po dálnici smírnou zátěží do 4000 tam je i s bídou 600°C..)

P?sp?vek 01 ?rc 2014 08:50

úpravou vzhledu se nijak nezhoršil přístup vzduchu k motoru, nýbrž jak sem psal tak je spodní kryt upraven k odvodu tepla pod auto. jak řikám, motor funguje dobře, jednotka není upravená do extrému, není tam ani závodní čip nebo tak něco. je pouze sladěná na vačku, což si vyžádalo tu lehce zvýšenou dávku paliva ve středních otáčkách. lambda vykazuje směs v toleranci, občas skočí bohatší (neříkám bohatá) směs. předstih je taky OK, tohle všechno mi examiner napíše.
jak se tady psalo, v každým motoru je teplo, já ho chci jenom omezit. neřešte tady jestli je tento motor správně nastaven a jestli funguje nebo ne.
chápu že rozumíte problematice nastavení a fungování spalování a cením si toho, že mi tím chcete pomoct, ale na tom motoru se prostě nic měnit prozatím nemusí. jde mi jenom o to, jaký svody použít abych je mohl omotat termopáskou.

P?sp?vek 01 ?rc 2014 20:02

examiner psát předstih může, jak ale víš že je OK? posloucháš motor minimálně stetoskopem? směs to samý... seriovou lambdou nezměříš nic, ani nezkontroluješ.. můžeš bejt o několik hektarů s palivem jinde...a lambda si může ukazovat ěnoc co s ezdá bejt jako optimum..

je zajímavé, že mnoho lidí s klasickým litinovým svodem a úpravou motoru problémy nemělo/nemá..

P?sp?vek 01 ?rc 2014 20:40

uprimne ja nemam problem s teplem s rapidne vic upravenym motorem (vacky,ITB,vyfuk,plne prog ECU).opravdu si myslim ze tam bude neco spatne.budto ten tvuj odvod vzduchu z motoru nejakym zpusobem nefunguje nebo funguje uplne naopak.

P?sp?vek 02 ?rc 2014 08:24

Ok, takže sem pochopil, že mi se svody nepomůžete. Jak stále dokola píšu, nemám problém s motorem, s chodem motoru ani s ničím takovým. Píšu, že to teplo co je u každýho motoru chci já zregulovat na minimum, a toho dosáhnu pouze obalením svodů. Už nevím jak to napsat, já tam nemám o moc větší teplo než normální auto, pro příklad, normální auto má pod kapotou třeba 80°C a majiteli to nevadí. Moje auto má pod kapotou taky třeba těch 80°C, ale já chci tu teplotu snížit.
Takže jestli se vám chce pomáhat, tak mi pomozte se svody a neptejte se proč ten motor nefunguje. Ten motor funguje bezvadně.
U?ivatelsk avatar

Člen klubu

P?sp?vek 02 ?rc 2014 15:16

kousek výš jsi psal že se ti pekly káble, to by se normálně stát nemělo. Rozhodně ne při normálním šourání kloboukovou rychlostí 120 kmh. Sice teda nerozumím tomu nač pro takovou jízdu ladíš vačku a ECU ale to je vedlejší. Tady byli vždycky spíš ladiči a jezdci než tuningáři. A když se řeší problém tak se řeší problém a ne kosmetika. Máš pocit že to hicuje, pak je potřeba zjistit jestli to je nebo není normální a jestli je potřeba to řešit. Pokud tam máš něco špatně tak sice svodama a omotáním asi snížíš teplotu ale taky tady za čtvrt roku můžeš řešit třeba propálený písty nebo ventily. To je samozřejmě tvoje věc ale byla by to škoda.

P?sp?vek 02 ?rc 2014 20:30

Obaly káblů tekly proto, že byly přehozený pod sání, což sem nedomyslel, když sem je tam dával. S tim laděním je to proto, že mi nejde o to jezdit rychle, ale jde mi o dynamiku, takže pouze zrychlení. a taky dále, to auto takhle jezdí už druhej rok, nic se neničí, písty se nepropalují, ventily nepodpalují atd... jako ladiči byste tedy mohli pochopit, že motor je v pořádku, tak jak tady celou dobu píšu..

P?sp?vek 02 ?rc 2014 21:01

motor je v pořádku do doby než sundš hlavu a objevíš krátery ve spalováku jako by ti do něj spadla matička:)

P?sp?vek 03 ?rc 2014 11:57

Ano motor je v pořádku, ale absolutně. Hlavu sem měl sundanou, vůle kontroluju každej podzim, a myslím že si můžu dovolit i říct, že se o motor starám víc jak kdokoli jinej...ale tohle už je zbytečný, díky za zbytečný urážky a žádnou pomoc k tématu...

P?sp?vky: 76

Registrovn: 16 no 2013 13:30

P?sp?vek 03 ?rc 2014 12:07

Dusane myslim, zes spatne napsal dotaz. Vsichni tu pochopili, ze mas pod kapotou vetsi teplo nez ma byt, ale tak to neni. Proste dusan jak u me videl, co na nerezovych svodech dokaze termopaska (sam sem neveril ze rozdil bude tak markantni) tak by chtel svoje taky omotat. Bohuzel litina omotat nejde.
Takze celej tvuj dotaz by mel znit: delaji se na 1.6 jiny svody nez origo?? Idealne z nerezu ale i ocel staci.

Pro vsechny: dusan je zkusenej automechanik a s motorem mu pomahali v bosonohach tusim, takze motor je opravdu naladen spravne. Takze jen chce vedet, jaky svody dat misto litiny.

P?sp?vek 03 ?rc 2014 15:19

jak už bylo řečeno na tuto motorizaci jedině nechat udělat... pochybuju že někde sežene "skladem" natož v eshopu... potom ale přeladit ecu novým požadavkům motoru... směs se hodně změní..

P?sp?vek 03 ?rc 2014 17:29

no to sme blbe pochopili a jen chteli pomoct,jak sem psal vyse jedine nechat udelat svody na miru a potom opet dolat ECU.
U?ivatelsk avatar

Člen klubu

P?sp?vek 04 ?rc 2014 15:13

celá story začínala slovy "Potřebuju snížit teplotu v motorovým prostoru, kvůli úpravám co na něm jsou je tam dosti horko", takže z toho logicky vyplynulo, ha, něco poladil, nějakej ten pičtuning pochybného původu a kdovíco dalšího a teď mu svítí svody, má z toho atomovej topinkovač. Pokud to tak není tak jedině dobře. Budem doufat.

P?sp?vek 07 ?rc 2014 09:26

pepasfi: ano, to je fakt, moje chyba.
dobrá, takže sem dostal odpověď svody vyrobit, a teď se ptám jak, respektive vyrobit přesně podle stávajících nebo jinak? prodloužit, zvětšit nebo úplně jinak?

P?sp?vek 07 ?rc 2014 11:38

no tak vyrobu bych prenechal na nekoho kdo to dela...jak sem psal vyse..

P?sp?vek 08 ?rc 2014 17:10

jelikož je časování úplně jinak, tak navrhnout minimálně dle použité vačky (načasování VV)...

obecně kdekoliv mezi 800-1000mm a průměrově to co je v sedle ventilu musí 100% stačit a přinést lepší výsledek než serie.... oproti návrhu nemusíš potenciál využít naplno..ale v 90% případů laděnej svod 4-1 na cokoliv nevypadá jinak než jak jsme teď psal... 4-2-1má celkovou délku stejnou, a rozdělenou cca 2/3ku 1/3 ve prospěch primáru...
Dal?

Zp?t na Motory

• { RELATED_TOPICS }
    Odpov?di
    Zobrazen
    Posledn p?sp?vek