P?sp?vek 16 z? 2012 09:20

Zvýšení maximálního plnícího tlaku turba

19.8.2002 pro nás napsal Oilman

Existuje mnoho návodů na různých webech, já ale popíši právě tento, protože se mi zdá být nejjednodušší. Jedná o elektricky ovládané zvýšení maximálního tlaku turba.

Potřebujeme následující součástky:

- 6mm hadice (vnitřní průměr) v délce asi 30 cm
- jeden nebo dva T rozbočovače
- jeden nebo dva elektromagnetické ventily
- upínací objímky na 6mm hadice
- spínač (např. na mlhovky nebo na zadní stěrač, který má stejně většina vymontovaný)


hadice01.jpg
hadice01.jpg (14.89 KiB) Zobrazeno 1269 krt

MECHANICKÁ ČÁST:

Princip je jednoduchý: Manipulujeme s řídícím vedením regulačního ventilu turbodmýchadla, který určuje maximální plnící tlak (při jeho dosažení se regulační ventil otevře a výfukové plyny jsou vedeny mimo lopatky dmýchadla).


1. přerušíme tedy tuto hadičku, nejlépe v bodě 3 (a nebo ji celou nahradíme)

2. nasadíme T rozbočovače

3. na třetí vývod T rozbočovače příjde, spolu s kouskem hadičky, elektromagnetický ventil.V případě, že změna maximálního plnícího tlaku není dostatečná (v některých případech se zvýší pouze o 0,2baru). Můžeme použít tedy dva T rozbočovače a dva elektromagnetické ventily.

Následuje ještě jeden obrázek. Princip montáže je zcela totožný.
hadice02.jpg

ELEKTRICKÁ ČÁST:

1. Jeden vodič ventilu se napojí přímo na kostru (stačí nejbližní šroubek na karoserii). Druhý vodič se vede do kabiny vozu a zapojí se na spínač.

2. Teď je potřeba ještě přivést 12V. Například z cigaretového zapalovače nebo od rádia. Výhodou je, že toto je již chráněno pojistkou. Tento vodič připojíme na druhý konektor spínače.

Malý tip: Pokud máte demontovaný zadní stěrač, použíjte jeho spínač. Uno 1 používá tento spínač i pro ostřikovače. Takže když přehodíte konektory v tomto spínači (tzn. při zapnutí se zapne pumpa ostřikovače), je k dispozici 12V v motorovém prostoru. Stačí tedy těchto 12V připojit přímo na elektromagnetický ventil.